Короткий опис (реферат):
Мета дослідження – дослідити клінічну ефективність альтернативної комплексної терапії вегетативного синдрому у пацієнток в менопаузі з використанням препаратів L-аргініну та ксилітолу.
Матеріали та методи. У клінічне проспективне дослідження було зараховано 50 пацієнток у ранньому постменопаузальному періоді із природньою менопаузою, нейровегетативними та психоемоційними проявами клімактеричного синдрома. Пацієнтки, відповідно до стратегії Life extension, для терапії клімактеричного синдрому отримували в\в L-аргінін (Тівортін) 200 мл 1 р\добу та розчин ксилітолу з електролітами (Ксилат) 200 мл в\в 1 раз на добу протягом 5 днів з послідуючим прийомом Тівортіну аспартат по 5 мл 4 р\добу протягом 20 днів з метою ендотеліопротекції та корекції інсулінрезистентності. У всіх респонденток проводили підрахунок модифікованого менопаузального індекса Куппермана. Всім пацієнткам проводили визначення рівня тригліцеридів, холестерину ліпопротеїдів високої щільності, ліпопротеїдів низької щільності та ліпопротеїдів дуже низької щільності у сироватці крові. Обстеження виконували до початку та за 3 місяці після завершення лікування. Дослідження було виконано на клінічних базах Вінницького національного медичному університету імені М.І. Пирогова.
Результати. Використання терапевтичної стратегії Life extension у якості альтернативної комплексної терапії вегетативного синдрому у пацієнток в менопаузі сприяло достовірному зменшенню проявів клімактеричного синдрому. Перевага комбінованої терапії із залученням L-аргініну та ксилітолу, проявлялась у достовірному зменшенні діастолічного компоненту АТ (р=0,043); зниження індексу Куппермана (р=0,002) та середнього балу припливів (р=0,02). Внаслідок застосування стратегії Life extension нами спостерігалось достовірне зниження сироваткового рівня інсуліну (р=0,00007), індексу НОМА (р=0,01), ліпопротеїдів низької щільності (р=0,04) та тригліцеридів (р=0,03), відносно аналогічного показника на початку дослідження. Протягом періоду спостереження відмічалась хороша переносимість обраної терапії.
Висновки. Використання терапевтичної стратегії Life extension (призначення комбінованої терапії із залученням L-аргініну та ксилітолу) у ранньому постменопаузальному періоді із природньою менопаузою із нейровегетативними та психоемоційними проявами клімактеричного синдрома мав виразний клінічний ефект, що полягав у значному зменшенні вегетативних порушень та стабілізації вуглеводного й ліпідного метаболізму. Наведена терапевтична стратегія може бути розглянута як альтернативна терапія у пацієнток із клімактеричними розладами при неефективності фітотерапії та протипокази або обмеження до використання МГТ. Результати поточного дослідження показали безпеку стратегії Life extension.