Аннотации:
Явище стигматизації поширене серед української молоді, особливо серед здобувачів медичних закладів вищої освіти України та молодих спеціалістів психіатричних закладів охорони здоров’я.
У нашому дослідженні брали участь 1062 здобувача 4–5 курсів медичних закладів вищої освіти (ЗВО) України (Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова – ВНМУ, Буковинський державний медичний університет – БДМУ, Одеський національний медичний університет – ОНМедУ, Українська медична стоматологічна академія – УМСА м. Полтава та Івано-Франківський національний медичний університет – ІФНМУ. Вік здобувачів становив від 20 до 22 років (913 осіб; 85,9%); від 23 до 24 років (119; 11,3%) і від 25 до 26 років (30; 2,8%).
Встановлено, що 93,8% здобувачів з усієї кількості опитаних студентів переконані, що 87,9% особи, які мають психічні захворювання, несуть загрозу суспільству; 17,3% здобувачів ЗВО були свідками приниження психічних хворих з боку працюючого медичного персоналу в присутності майбутніх лікарів. У 2,1% випадках майбутні лікарі дозволяли собі під час навчання ображати хворих, які перебували на стаціонарному лікуванні в психіатричних закладах охорони здоров'я. Стигматизація психічних хворих здійснювалася кожним четвертим медичним працівником (24,5%) в психіатричних закладах м. Одеса і кожним п'ятим медичним працівником в психіатричних закладах м. Полтава (21,4%) та м. Чернівці (20,9%), що є порушенням морально-етичних принципів поведінки медичного працівника ЗОЗ і є неприпустимим. Стигматизація психічно хворих здобувачами медичних ЗВО становить 2,1%, що свідчить про використання ними негативного прикладу медичного персоналу психіатричних закладів для їх майбутньої лікарської діяльності.