Короткий опис (реферат):
Медіатори запалення – біологічно активні речовини, які визначають подальший перебіг запального процесу. Регуляція запального процесу відбувається під впливом клітинних та плазменних медіаторів, шляхом: 1) активації синтезу факторів росту; 2) експресії рецепторів для цитокінів на мембрані клітин-мішеней; 3) синтезу білків гострої фази. Протягом декількох годин після впливу патогенів макрофаги, які емігрували в осередок запалення запускають синтез цитокінів, які активують функцію всіх імунних клітин, експресують їх рецептори, підсилюють синтез лейкоцитарних медіаторів, молекул адгезії і синтез факторів росту.
Тому метою роботи стало дослідження рівня сироваткового ІGF-1 та встановлення кореляційних зв’язків даного показника із пре-, пост- та синтетичною фазами ядерної активності гепатоцитів при хронічній алкогольній інтоксикації та на тлі застосування L-аргініну-L-глутамату і кверцетину у щурів різного віку.
Висновни: На тлі ХАУП у всіх вікових категоріях знижувалася концентрація інсуліноподібного фактора росту-1. Введення кверцетину призводило до збільшення вмісту інсуліноподібного фактора росту-1 у старих тварин, в той час як у статевозрілих тварин він знижувався. Глутаргін підвищував концентрацію інсуліноподібного фактора росту-1 у статевонезрілих щурів на 37,4 % та у старих щурів на 85,2 %, підвищуючи регенерацію печінки.
Установлено, що застосування глутаргіну достовірно відновлювало наступні показники фаз клітинного циклу у порівнянні із ХАУП: відсоток ядер гепатоцитів, які перебувають у G0G1-фазі, G2M-фазі, що може бути ознакою репаративної регенерації печінки за механізмом проліферації. Дійсно, у щурів на тлі введення глутаргіну відсоток ядер клітин печінки, які перебували у G2М-фазі, був меншим у всіх вікових категоріях тварин.