Аннотации:
Мета. Оптимізація методики обстеження пацієнтів з підозрою на ішемію кінцівок при проведенні військово-лікарської комісії під час воєнного стану.
Матеріали і методи. Обстежено 46 чоловіків (25-59 років) з підозрою на хронічну ішемію кінцівок. Обстеження кожного пацієнта проводили і за стандартною і за оптимізованою методикою. Стандартна методика передбачала опитування, фізикальне обстеження, реовазографію, оптимізована замість останньої включала фотоплетизмографію, індекс перфузії, проби з навантаженням та охолодженням.
Результати та їх обговорення. Мерзлякуватість відмічали 14 осіб, переміжну ходу – 19, біль – 38. У 7 обстежених пульс на магістральних артеріях зберігався. За стандартною методикою ішемію як провідний синдром діагностовано у 43 (93,5 %) пацієнтів, в т.ч. компенсовану – у 18 (39,1 %), субкомпенсовану – у 23(50,0 %), декомпенсовану – у 2 (4,3 %). Альтернативну патологію діагностовано у 2 (4,3 %) пацієнтів. У 1 (2,2 %) пацієнта ішемію оцінено як непровідний синдром. За оптимізованою
методикою ішемію як провідний синдром діагностовано у 36 (78,3 %)* пацієнтів, в т.ч. компенсовану – у 19 (41,3 %), субкомпенсовану – у 13 (28,3 %)*, декомпенсовану – у 4 (8,7 %). Альтернативну патологію діагностовано у 6 (12,8 %) пацієнтів. У 4 (8,7 %)* пацієнтів ішемію оцінено як непровідний синдром (* – відмінності достовірні). Фотоплетизмографія, індекс перфузії, проби з навантаженням та охолодженням дозволяли більш об’єктивно визначити ступінь порушення кровотоку та функцій, що є основним критерієм (згідно з Наказом № 402) для визначення ступеня придатності до військової служби.
Висновок. При роботі військово-лікарської комісії з особами з підозрою на хронічну ішемію кінцівок потрібно використовувати індекс перфузії як об’єктивний (кількісний) критерій ступеню порушення реґіонарного кровотоку, зокрема при оцінці результатів функціональних проб з навантаженням та з охолодженням.